Szkoła Podstawowa nr 1
im. Obrońców Wybrzeża
w Żukowie
   Home      Symbole szkoły      Historia szkoły
 
 
 
 
 
Samorząd
Uczniowski
 
 
 
 

 
 

 

Różne daty podaje się za początek funkcjonowania szkoły powszechnej w Żukowie. W książce pt. „Dzieje Żukowa” napisano, że szkoła powstała w 1827 roku. Natomiast Antoni Grzędzicki podaje rok 1836 jako początek jej istnienia.
 
Pierwsza siedziba szkoły mieściła się w drewnianym budynku dwuizbowym, krytym słomą i znajdowała się w okolicach dzisiejszego Urzędu Gminy. Następnie szkołę przeniesiono do budynku przy ulicy 3 Maja. W 1900 roku wybudowano czteroizbową szkołę znajdująca się na miejscu budynku należącego obecnie do Urzędu Gminy (dawna Szkoła Specjalna, obok Poczty). W pierwszych latach po II wojnie światowej zajęcia odbywały się kilku miejscach w Żukowie (np. przy samym rondzie im. Karola Krefty, od strony naszej szkoły), dlatego też  podjęto decyzję budowy nowego (obecnego) budynku szkolnego. Na początku 1952 roku zaczęły odbywać się w nim lekcje.
 
Dnia 16 marca 1976 roku – w rocznicę wyzwolenia Żukowa – nastąpiło nadanie naszej szkole imienia i sztandaru. Od tego roku dzień 16 marca jest świętem naszej szkoły. Natomiast w dniu 16 marca 1996 roku nasza szkoła otrzymała godło.
 
W 1998 roku oddano w naszej szkole do użytku drugą salę gimnastyczną, a na wiosnę 2009 roku otwarto nowe boisko wielofunkcyjne.
 
 
Opracował: Ryszard Wicki