• "IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ"

     •          Na konkurs realizowany w ramach projektu "IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ" wpłynęło 47 prac plastycznych. Uczniowie z klas 0-III przygotowali piękne i wyjątkowe projekty kartek świątecznych. Każda z nich jest bardzo pomysłowa i niepowtarzalna.

              Komisja szkolna:  p. Krystyna Szlachetka, p. Paulina Stępień, p. Małgorzata Zander i p. Agnieszka Rzepka wyróżniła 4 kartki:

      • Kornelia Lubocka 0 A
      • Maja Nowińska 1 D
      • Iza Gruchała 2 C
      • Nikola Wrońska 3 A

           Jednak w związku ze zmianą regulaminu konkursu przez organizatora, wszystkie prace, które spełniają warunki regulaminu (prace plastyczne płaskie) zostaną wysłane na dalszy etap konkursu do Fundacji Dbam o Mój Z@sięg.    Trzymamy za wszystkich mocno kciuki!

      Dziękujemy za udział w konkursie,
      koordynator akcji Małgorzata Zander.

     • Poznajemy kulturę i historię Kaszub

     •       4 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 1a i 1b udali się na wycieczkę do Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach, które zajmuje się gromadzeniem eksponatów związanych z Kaszubami i zamieszkującą na terenie Kaszub grupą etniczną. Ekspozycja stała prezentuje: rolnictwo, rybołówstwo, gospodarstwo domowe, garncarstwo, sztukę ludową, posag panny młodej, izbę kaszubską.

       

             Odwiedziny w muzeum rozpoczęły się  od poznawania zbiorów i eksponatów pod kierunkiem przewodnika, który jak prawdziwy gawędziarz opowiadał ich historię. Z zainteresowaniem uczniowie obejrzeli wystawę setek przedmiotów towarzyszących codziennemu życiu Kaszubów. Narzędzi wykorzystywanych przez nich  w pracy oraz ozdób i  zabawek. Po odśpiewaniu abecadła kaszubskiego udaliśmy się na warsztaty artystyczne i wykonaliśmy szopki bożonarodzeniowe.  Dzięki wizycie w Muzeum rozwijały kulturę kaszubską. Mogły dowiedzieć się, jak Kaszubi żyli dawniej, czym się zajmowali oraz w co się ubierali.

      Wioletta Wydrowska,
      Wiesława Bielawa- Belka,
      Aneta Marchewicz

     • Escape room na lekcji języka angielskiego

     •         Na lekcji języka angielskiego w klasie 6a, 6e i 4c udało się przygotować zajęcia świąteczne i zamienić je w ciekawą przygodę. A to nie jest łatwe, bo coraz trudniej jest zaskoczyć uczniów. Przebieg zajęć zrelacjonowała pani Anita Bobrowska, nauczycielka języka angielskiego i pomysłodawczyni świątecznej lekcji. – Warto było się zastanowić, co lubią nasi uczniowie? Z pewnością na tej liście znajdą się gry i rywalizacje, działanie i troszkę tajemnicy. Te wszystkie elementy połączyliśmy na zajęciach, wykorzystując krzyżówki, rebusy, słowniki i QR kody, w których zostały ukryte treści zadań, wskazówki, hasła i treści piosenek świątecznych. Zza oceanu przybyła do nas moda na zabawy integracyjne w escape roomach, czyli pokojach zagadek, które w wersji komercyjnej pojawiły się w wielu polskich miastach.

           Cała idea jest bardzo prosta: grupa uczestników zostaje zamknięta w pomieszczeniu i odnajdując wskazówki oraz rozwiązując ukryte zadania zdobywa klucz lub hasło do uwolnienia się. Uczniom bardzo się podobało. Świetnie się bawili i byli bardzo zaangażowani. Większość grup dotarło do finału gry.

      Anita Bobrowska

     • Christmas Cards Exchange 2018

     •      Uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowej wymianie kartek świątecznych w ramach projektu eTwinning „Christmas Cards Exchange 2018”. Łącznie zostało wykonane i wysłane 85 kartek z życzeniami do Grecji, Włoch i Portugalii.

           Uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Labuda, p. Edyty Kuklińskiej, p. Anity Bobrowskiej wykonali kartki różnymi technikami i własnoręcznie zredagowali i napisali życzenia  w języku angielskim  do krajów biorących udział w tym projekcie. Koordynatorem projektu była p. Anita Bobrowska. Już otrzymujemy kartki z życzeniami z wyżej wymienionych krajów a uczniowie czytając je, mają możliwość doskonalenia języka angielskiego.

           Wszystkie kartki będzie można obejrzeć przed świętami w holu szkoły.

      Anita Bobrowska

       

     • Najpiękniejsze choinki

     •       Magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia rozpoczął się na dobre. Dla naszej szkoły ten czas przyniósł wspaniały sukces w postaci wygranej w konkursie na NAJPIĘKNIEJSZĄ CHOINKĘ, organizowanym przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie. Uczniowie z klas I a i II a wraz ze swoimi wychowawczyniami Wiolettą Wydrowską i Beatą Formella zdobyli I miejsce w kategorii kl. I-III, a dzieci ze świetlicy pod opieką Małgorzaty Zander I miejsce w kategorii kl. IV-VI.

          Należy zauważyć,  że wszystkie choinki biorące udział w konkursie rozsiewały magiczny blask, widać jednak, że nasze lśniły najpiękniej.

                                Zapraszam do galerii zdjęć- Beata Formella

           Wielki sukces naszych dzieci w Gminnym Konkursie na Najpiękniejszą Choinkę. W dwóch kategoriach wiekowych nasze choinki stanęły na podium i zajęły I miejsce.

      Gratulacje dla klasy 1a i 2a oraz dla dzieci ze świetlicy szkolnej z klas IV-VI.

      Brawo! - Malgorzata Zander 

     • Listopad w świetlicy szkolnej

     •        W listopadzie świetlica szkolna bardzo intensywnie pracowała. Dzieci oprócz wykonania najpiękniejszej choinki, zrobiły wiele, jeszcze jesiennych prac plastycznych. W związku ze zbliżającym się kiermaszem świątecznym szyliśmy ozdoby z filcu, robiliśmy bombkę cekinową oraz choinki z patyczków po lodach. Pod koniec miesiąca odbyły się andrzejki świetlicowe. Wszyscy chętnie wzięli udział w zabawie, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. 

      Zapraszamy do galerii zdjęć.

      Małgorzata Zander
      Iwona Borzeszkowska
      Sandra Miłejko
      Katarzyna Stępień

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     •         25 listopada był Dzień Pluszowego Misia, bardzo ważna data dla wszystkich przedszkolaków.

           Z okazji tego wyjątkowego dnia  dzieci z grupy 0 „C” zabrały na zajęcia swoje ukochane pluszaki oraz ulubione książki o misiach.  Dzień rozpoczęliśmy od powitania  misiów. Następnie każdy przedszkolak przedstawił swojego pluszaka oraz opowiedział o książce, którą przyniósł. Dzieci poznały rodowód misiowego święta oraz najbardziej znane misie świata czyli Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Misia Colargola, Misia Yogi oraz polskiego Misia Uszatka. Zabawy i śpiewy w towarzystwie misiów minęły bardzo szybko.

          Na zakończenie każde dziecko wykonało portret swojego pluszaka. Miło było gościć w naszej grupie  pluszowych przyjciół.

     • Zerówkowicze w Muzeum Gdańska

     •    22 listopada 2018 r. dzieci oddziałów przedszkolnych A,B, C wraz z wychowawczyniami i opiekunkami pojechały na wycieczkę do Muzeum Gdańska w Gdańsku. Każda grupa odwiedziła inny oddział muzeum, w którym brała udział w lekcji muzealnej.

          Grupa 0 „A” uczestniczyła w lekcji pt.”Legendy gdańskie” w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12. Dzieci zwiedziły dom zamożnego gdańskiego kupcy, bibliofila i rajcy Jana Uphagena. Dowiedziały się jak wyglądało życie codzienne, zwyczaje i zabawy mieszczan gdańskich w XVIII wieku.  Poznały wspaniałe gdańskie legendy.

         Grupa 0 „B”  brała udział w lekcji pt.” Rycerze króla Artura” w Dworze Artusa przy Długim Targu 43/44. Przedszkolaki dowiedziały się kim był legendarny król Artur i jego rycerze oraz jaki miał on związek z Gdańskiem. Poznały obyczaje i stroje rycerskie, miały sposobność podziwiać niezwykłe wnętrza Dworu Artusa.

          Grupa 0 „C” wzięła udział w lekcji pt. „W królestwie” w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Pierwsza część zajęć miała miejsce w Sali Wety, gdzie dzieci dowiedziały się czym było królestwo, jakie sprawowano w nim funkcje. Wcieliły się w role króla i królowej oraz budowniczych, malarzy, kartografów. Po zbudowaniu zamku, wykonaniu herbu oraz mapy królestwa, dzieci ubrane w czerwone i granatowe peleryny przeszły wraz z całym orszakiem królewskim do Wielkiej Sali Rady. Tam głosując ustanowiły nazwę oraz najważniejsze święto swojego królestwa.

       

      Poznawanie historii przez zabawę i legendy bardzo spodobało się zerówkowiczom, więc chcą powrócić do tych wyjątkowych obiektów, aby odkrywać kolejne skarby historycznego dziedzictwa grodu nad Motławą.